WTB Resolute Tire
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 120, 60 |
| Color | Black, Black/Tan |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 42, 50 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 650b, 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 650b x 42, 700 x 42, 700 x 50 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






WTB Resolute Tire
WTB Resolute Tire
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 120, 60 |
| Color | Black, Black/Tan |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 42, 50 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 650b, 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 650b x 42, 700 x 42, 700 x 50 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Original: $65.95
-65%$65.95
$23.08Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 120, 60 |
| Color | Black, Black/Tan |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 42, 50 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 650b, 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 650b x 42, 700 x 42, 700 x 50 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |















