Maxxis High Roller II Tire - 27.5 x 2.8 Tubeless Folding BLK 3C Maxx Terra EXO
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 35 |
| TPI | 120 |
| Weight | 915 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.8 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 71 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Maxxis High Roller II Tire - 27.5 x 2.8 Tubeless Folding BLK 3C Maxx Terra EXO
Maxxis High Roller II Tire - 27.5 x 2.8 Tubeless Folding BLK 3C Maxx Terra EXO
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 35 |
| TPI | 120 |
| Weight | 915 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.8 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 71 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 35 |
| TPI | 120 |
| Weight | 915 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.8 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 71 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |













