Maxxis Re-Fuse Tire - 700 x 32 Tubeless Folding Black Dual MaxxShield
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 75 |
| TPI | 60 |
| Weight | 395 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 32 |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Width (mm) | 32 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Re-Fuse Tire - 700 x 32 Tubeless Folding Black Dual MaxxShield
Maxxis Re-Fuse Tire - 700 x 32 Tubeless Folding Black Dual MaxxShield
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 75 |
| TPI | 60 |
| Weight | 395 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 32 |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Width (mm) | 32 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 75 |
| TPI | 60 |
| Weight | 395 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 32 |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Width (mm) | 32 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |














