WTB Proterra Tough i30 Wheel Rear 27.5'' / 584 Holes: 32 12mm TA 148mm Disc IS 6-bolt Shimano Micro Spline
- TECH SPECS
| Axle Type | 12mm TA |
| Freehub Body | Shimano Micro Spline |
| Hub Spacing | 148mm |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Drilling | F: 21 R: 24 |
| Rim Internal Width | 30mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Skewers Included | No |
| Spoke Type | J-Bend |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |
| Wheel Diameter/ISO | 27.5 / 584 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Wheel Weight | 1067g |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

WTB Proterra Tough i30 Wheel Rear 27.5'' / 584 Holes: 32 12mm TA 148mm Disc IS 6-bolt Shimano Micro Spline
WTB Proterra Tough i30 Wheel Rear 27.5'' / 584 Holes: 32 12mm TA 148mm Disc IS 6-bolt Shimano Micro Spline
- TECH SPECS
| Axle Type | 12mm TA |
| Freehub Body | Shimano Micro Spline |
| Hub Spacing | 148mm |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Drilling | F: 21 R: 24 |
| Rim Internal Width | 30mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Skewers Included | No |
| Spoke Type | J-Bend |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |
| Wheel Diameter/ISO | 27.5 / 584 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Wheel Weight | 1067g |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Axle Type | 12mm TA |
| Freehub Body | Shimano Micro Spline |
| Hub Spacing | 148mm |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Drilling | F: 21 R: 24 |
| Rim Internal Width | 30mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Skewers Included | No |
| Spoke Type | J-Bend |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |
| Wheel Diameter/ISO | 27.5 / 584 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Wheel Weight | 1067g |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |















