Vittoria Barzo G2.0 27.5" Tire
- For mixed terrain conditions
- Aggressive XC tread for the most technical terrain
- Medium spaced knobs for a range of terrain and conditions
| Model | Barzo XC Trail |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.35", 2.6" |
| Casing | Reinforced Nylon |
| TPI | 100 |
| Compound | 4C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Anthracite/Black |
| Weight | 715g, 825g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Vittoria Barzo G2.0 27.5" Tire
Vittoria Barzo G2.0 27.5" Tire
- For mixed terrain conditions
- Aggressive XC tread for the most technical terrain
- Medium spaced knobs for a range of terrain and conditions
| Model | Barzo XC Trail |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.35", 2.6" |
| Casing | Reinforced Nylon |
| TPI | 100 |
| Compound | 4C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Anthracite/Black |
| Weight | 715g, 825g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- For mixed terrain conditions
- Aggressive XC tread for the most technical terrain
- Medium spaced knobs for a range of terrain and conditions
| Model | Barzo XC Trail |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.35", 2.6" |
| Casing | Reinforced Nylon |
| TPI | 100 |
| Compound | 4C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Anthracite/Black |
| Weight | 715g, 825g |















