Teravail Sparwood Tire - 27.5 x 2.1 Tubeless Folding BLK Light Supple Fast Compound
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 53 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.1 |
| PSI | 55 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 665 |
| Weight (oz) | 23.4 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Teravail Sparwood Tire - 27.5 x 2.1 Tubeless Folding BLK Light Supple Fast Compound
Teravail Sparwood Tire - 27.5 x 2.1 Tubeless Folding BLK Light Supple Fast Compound
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 53 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.1 |
| PSI | 55 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 665 |
| Weight (oz) | 23.4 |
Original: $60.00
-65%$60.00
$21.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 53 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.1 |
| PSI | 55 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 665 |
| Weight (oz) | 23.4 |















