🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Teravail Sparwood Tire - 27.5 x 2.1 Tubeless Folding BLK Durable Fast Compound
Teravail Sparwood Tire - 27.5 x 2.1 Tubeless Folding Black Durable Fast Compound. Sparwood is a multi-surface bikepacking tire. The casing reduces rolling resistance and weight for maneuverability and stability and the tread pattern has a directional tight-knit center tread that sheds dirt and debris with side knobs for effective cornering traction. Sparwood is ready for riders who navigate forest roads twisty singletrack gravel tracks and paved connecting sections sometimes all in the same ride.
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 53 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.1 |
| PSI | 55 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 700 |
| Weight (oz) | 24.6 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Teravail Sparwood Tire - 27.5 x 2.1 Tubeless Folding BLK Durable Fast Compound
Teravail Sparwood Tire - 27.5 x 2.1 Tubeless Folding BLK Durable Fast Compound
Teravail Sparwood Tire - 27.5 x 2.1 Tubeless Folding Black Durable Fast Compound. Sparwood is a multi-surface bikepacking tire. The casing reduces rolling resistance and weight for maneuverability and stability and the tread pattern has a directional tight-knit center tread that sheds dirt and debris with side knobs for effective cornering traction. Sparwood is ready for riders who navigate forest roads twisty singletrack gravel tracks and paved connecting sections sometimes all in the same ride.
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 53 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.1 |
| PSI | 55 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 700 |
| Weight (oz) | 24.6 |
$21.00
Original: $60.00
-65%Teravail Sparwood Tire - 27.5 x 2.1 Tubeless Folding BLK Durable Fast Compound—
$60.00
$21.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Teravail Sparwood Tire - 27.5 x 2.1 Tubeless Folding Black Durable Fast Compound. Sparwood is a multi-surface bikepacking tire. The casing reduces rolling resistance and weight for maneuverability and stability and the tread pattern has a directional tight-knit center tread that sheds dirt and debris with side knobs for effective cornering traction. Sparwood is ready for riders who navigate forest roads twisty singletrack gravel tracks and paved connecting sections sometimes all in the same ride.
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 53 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.1 |
| PSI | 55 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 700 |
| Weight (oz) | 24.6 |















