Schwalbe Racing Ralph Tire - 29"
| Color | Black, Black/Transparent |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 57, 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.25, 29 x 2.35 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Flat Protection | Sidewall |
| Model | Racing Ralph |
| Size | 29" |
| Width | 2.1" |
| Casing | Super Ground |
| TPI | 67 |
| Compound | Addix Speed |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Weight | 630g |
| E | Bike-E25 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Schwalbe Racing Ralph Tire - 29"
Schwalbe Racing Ralph Tire - 29"
| Color | Black, Black/Transparent |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 57, 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.25, 29 x 2.35 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Flat Protection | Sidewall |
| Model | Racing Ralph |
| Size | 29" |
| Width | 2.1" |
| Casing | Super Ground |
| TPI | 67 |
| Compound | Addix Speed |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Weight | 630g |
| E | Bike-E25 |
Original: $64.17
-65%$64.17
$22.46Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Color | Black, Black/Transparent |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 57, 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.25, 29 x 2.35 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Flat Protection | Sidewall |
| Model | Racing Ralph |
| Size | 29" |
| Width | 2.1" |
| Casing | Super Ground |
| TPI | 67 |
| Compound | Addix Speed |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Weight | 630g |
| E | Bike-E25 |















