Schwalbe Nobby Nic Tire - 29 x 2.4 Tubeless Folding BLK/Bronze Evolution Line Super Ground Addix SpeedGrip
- TECH SPECS
| Color | Black/Bronze |
| Defined Color | Brown |
| Designed for ebike | Yes |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 62 |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| PSI | 50 |
| TPI | 67 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 850 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Schwalbe Nobby Nic Tire - 29 x 2.4 Tubeless Folding BLK/Bronze Evolution Line Super Ground Addix SpeedGrip
Schwalbe Nobby Nic Tire - 29 x 2.4 Tubeless Folding BLK/Bronze Evolution Line Super Ground Addix SpeedGrip
- TECH SPECS
| Color | Black/Bronze |
| Defined Color | Brown |
| Designed for ebike | Yes |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 62 |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| PSI | 50 |
| TPI | 67 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 850 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black/Bronze |
| Defined Color | Brown |
| Designed for ebike | Yes |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 62 |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| PSI | 50 |
| TPI | 67 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 850 |















