Schwalbe Marathon Plus Tire - 16 x 1.35 Clincher Wire BLK/Reflective Performance Endurance SmartGuard E-50
- TECH SPECS
| Color | Black/Reflective |
| Defined Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Diameter | 349 / 16" Recumbent |
| ISO Width (mm) | 34 |
| Labeled Size | 16 x 1.35 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 16" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Type | Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Schwalbe Marathon Plus Tire - 16 x 1.35 Clincher Wire BLK/Reflective Performance Endurance SmartGuard E-50
Schwalbe Marathon Plus Tire - 16 x 1.35 Clincher Wire BLK/Reflective Performance Endurance SmartGuard E-50
- TECH SPECS
| Color | Black/Reflective |
| Defined Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Diameter | 349 / 16" Recumbent |
| ISO Width (mm) | 34 |
| Labeled Size | 16 x 1.35 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 16" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Type | Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black/Reflective |
| Defined Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Diameter | 349 / 16" Recumbent |
| ISO Width (mm) | 34 |
| Labeled Size | 16 x 1.35 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 16" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Type | Clincher |















