Schwalbe Marathon Plus MTB Tire
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| Color | Black, Black/Reflective |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 53, 57 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain, Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 27.5", 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.10, 26 x 2.25, 27.5 x 2.25, 29 x 2.10, 29 x 2.25 |
| Tire Type | Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Schwalbe Marathon Plus MTB Tire
Schwalbe Marathon Plus MTB Tire
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| Color | Black, Black/Reflective |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 53, 57 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain, Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 27.5", 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.10, 26 x 2.25, 27.5 x 2.25, 29 x 2.10, 29 x 2.25 |
| Tire Type | Clincher |
Original: $68.82
-65%$68.82
$24.09Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| Color | Black, Black/Reflective |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 53, 57 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain, Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 27.5", 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.10, 26 x 2.25, 27.5 x 2.25, 29 x 2.10, 29 x 2.25 |
| Tire Type | Clincher |















