Schwalbe Marathon Efficiency Tire
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 67 |
| Color | Black, Black/Reflective |
| Weight | 450, 510, 625, 680 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 35, 38, 45, 50 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 28", 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 28 x 2.00, 700 x 35, 700 x 38, 700 x 45 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 65, 80 |
| Protection | V-Guard |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Schwalbe Marathon Efficiency Tire
Schwalbe Marathon Efficiency Tire
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 67 |
| Color | Black, Black/Reflective |
| Weight | 450, 510, 625, 680 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 35, 38, 45, 50 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 28", 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 28 x 2.00, 700 x 35, 700 x 38, 700 x 45 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 65, 80 |
| Protection | V-Guard |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 67 |
| Color | Black, Black/Reflective |
| Weight | 450, 510, 625, 680 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 35, 38, 45, 50 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 28", 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 28 x 2.00, 700 x 35, 700 x 38, 700 x 45 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 65, 80 |
| Protection | V-Guard |















