🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Schwalbe Marathon 365 Tire
The Marathon 365 directly replacing the Marathon GT 365 with a design the provides full grip in all seasons (even in cold wet and snowy conditions) thanks to the siped tread pattern. Reliability is important therefore the Marathon 365 has very good puncture protection thanks to GreenGuard technology.E-50 rated for E-bike use GreenGuard features 3 mm of highly elastic special rubber partly from recycling to provide reliable protection
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| Color | Black/Reflective |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 35, 55 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.00, 700 x 35 |
| Tire Type | Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Schwalbe Marathon 365 Tire
Schwalbe Marathon 365 Tire
The Marathon 365 directly replacing the Marathon GT 365 with a design the provides full grip in all seasons (even in cold wet and snowy conditions) thanks to the siped tread pattern. Reliability is important therefore the Marathon 365 has very good puncture protection thanks to GreenGuard technology.E-50 rated for E-bike use GreenGuard features 3 mm of highly elastic special rubber partly from recycling to provide reliable protection
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| Color | Black/Reflective |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 35, 55 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.00, 700 x 35 |
| Tire Type | Clincher |
Select Tire Size
From $17.90
Original: $51.15
-65%Schwalbe Marathon 365 Tire—
$51.15
$17.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Marathon 365 directly replacing the Marathon GT 365 with a design the provides full grip in all seasons (even in cold wet and snowy conditions) thanks to the siped tread pattern. Reliability is important therefore the Marathon 365 has very good puncture protection thanks to GreenGuard technology.E-50 rated for E-bike use GreenGuard features 3 mm of highly elastic special rubber partly from recycling to provide reliable protection
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| Color | Black/Reflective |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 35, 55 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.00, 700 x 35 |
| Tire Type | Clincher |















