Schwalbe Hans Dampf Tire - 27.5 x 2.6 Tubeless Folding BLK/Bronze Evolution Line Super Trail Addix Soft
- TECH SPECS
| Color | Black/Bronze |
| Defined Color | Brown |
| Designed for ebike | Yes |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 65 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.6 |
| PSI | 38 |
| TPI | 67 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1195 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Schwalbe Hans Dampf Tire - 27.5 x 2.6 Tubeless Folding BLK/Bronze Evolution Line Super Trail Addix Soft
Schwalbe Hans Dampf Tire - 27.5 x 2.6 Tubeless Folding BLK/Bronze Evolution Line Super Trail Addix Soft
- TECH SPECS
| Color | Black/Bronze |
| Defined Color | Brown |
| Designed for ebike | Yes |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 65 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.6 |
| PSI | 38 |
| TPI | 67 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1195 |
Original: $94.86
-65%$94.86
$33.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black/Bronze |
| Defined Color | Brown |
| Designed for ebike | Yes |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 65 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.6 |
| PSI | 38 |
| TPI | 67 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1195 |















