Schwalbe G-One Speed Tire
| Flat Protection | Tread, Tread and Sidewall |
| Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 30, 35, 40, 50, 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 28", 29", 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 28 x 1.20, 28 x 1.50, 28 x 2.00, 29 x 2.35, 700 x 35 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| TPI | 67 |
| Weight | 300, 460, 495 |
| PSI | 65 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Schwalbe G-One Speed Tire
Schwalbe G-One Speed Tire
| Flat Protection | Tread, Tread and Sidewall |
| Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 30, 35, 40, 50, 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 28", 29", 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 28 x 1.20, 28 x 1.50, 28 x 2.00, 29 x 2.35, 700 x 35 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| TPI | 67 |
| Weight | 300, 460, 495 |
| PSI | 65 |
Original: $76.26
-65%$76.26
$26.69Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread, Tread and Sidewall |
| Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 30, 35, 40, 50, 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 28", 29", 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 28 x 1.20, 28 x 1.50, 28 x 2.00, 29 x 2.35, 700 x 35 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| TPI | 67 |
| Weight | 300, 460, 495 |
| PSI | 65 |















