Schwalbe G-One Allround Tire
| Flat Protection | Sidewall, Tread |
| Color | Black, Black/Reflective, Black/Tan |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 34, 35, 38, 40, 57 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 27.5", 29", 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 1.35, 27.5 x 1.5, 27.5 x 2.25, 29 x 2.25, 700 x 35, 700 x 40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 255, 295, 380, 400, 600 |
| Weight (oz) | 10, 13, 14.1, 21.1, 9 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Schwalbe G-One Allround Tire
Schwalbe G-One Allround Tire
| Flat Protection | Sidewall, Tread |
| Color | Black, Black/Reflective, Black/Tan |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 34, 35, 38, 40, 57 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 27.5", 29", 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 1.35, 27.5 x 1.5, 27.5 x 2.25, 29 x 2.25, 700 x 35, 700 x 40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 255, 295, 380, 400, 600 |
| Weight (oz) | 10, 13, 14.1, 21.1, 9 |
Original: $59.52
-65%$59.52
$20.83Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Sidewall, Tread |
| Color | Black, Black/Reflective, Black/Tan |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 34, 35, 38, 40, 57 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 27.5", 29", 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 1.35, 27.5 x 1.5, 27.5 x 2.25, 29 x 2.25, 700 x 35, 700 x 40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 255, 295, 380, 400, 600 |
| Weight (oz) | 10, 13, 14.1, 21.1, 9 |















