Schwalbe Fat Frank Tire - 26 x 2.35 Clincher Wire Creme/Reflective Active Line
- TECH SPECS
| Color | Creme/Reflective |
| Defined Color | White |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| ISO Width (mm) | 60 |
| Labeled Size | 26 x 2.35 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Type | Clincher |
| Weight | 975 |
| Weight (oz) | 34 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Schwalbe Fat Frank Tire - 26 x 2.35 Clincher Wire Creme/Reflective Active Line
Schwalbe Fat Frank Tire - 26 x 2.35 Clincher Wire Creme/Reflective Active Line
- TECH SPECS
| Color | Creme/Reflective |
| Defined Color | White |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| ISO Width (mm) | 60 |
| Labeled Size | 26 x 2.35 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Type | Clincher |
| Weight | 975 |
| Weight (oz) | 34 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Creme/Reflective |
| Defined Color | White |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| ISO Width (mm) | 60 |
| Labeled Size | 26 x 2.35 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Type | Clincher |
| Weight | 975 |
| Weight (oz) | 34 |















