Schwalbe Fat Albert Rear Tire
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 507 / 24" BMX, 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 60, 61 |
| Labeled Size | 24 x 2.40, 27.5 x 2.35 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 24", 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tread Technology | Addix Speedgrip Snakeskin |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Schwalbe Fat Albert Rear Tire
Schwalbe Fat Albert Rear Tire
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 507 / 24" BMX, 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 60, 61 |
| Labeled Size | 24 x 2.40, 27.5 x 2.35 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 24", 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tread Technology | Addix Speedgrip Snakeskin |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 507 / 24" BMX, 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 60, 61 |
| Labeled Size | 24 x 2.40, 27.5 x 2.35 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 24", 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tread Technology | Addix Speedgrip Snakeskin |















