Schwalbe Eddy Current Front Super Trail E50 TLE 29x2.4" A-So
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 61 |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1250 |
| Weight (oz) | 44 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Schwalbe Eddy Current Front Super Trail E50 TLE 29x2.4" A-So
Schwalbe Eddy Current Front Super Trail E50 TLE 29x2.4" A-So
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 61 |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1250 |
| Weight (oz) | 44 |
Original: $94.86
-65%$94.86
$33.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 61 |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1250 |
| Weight (oz) | 44 |















