Schwalbe Big Apple Tire - 29 x 2.35 Clincher Wire BLK/Reflective Performance Line
- TECH SPECS
| Color | Black/Reflective |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 60 |
| Labeled Size | 29 x 2.35 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Type | Clincher |
| Weight | 890 |
| Weight (oz) | 31 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Schwalbe Big Apple Tire - 29 x 2.35 Clincher Wire BLK/Reflective Performance Line
Schwalbe Big Apple Tire - 29 x 2.35 Clincher Wire BLK/Reflective Performance Line
- TECH SPECS
| Color | Black/Reflective |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 60 |
| Labeled Size | 29 x 2.35 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Type | Clincher |
| Weight | 890 |
| Weight (oz) | 31 |
Original: $54.87
-65%$54.87
$19.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black/Reflective |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 60 |
| Labeled Size | 29 x 2.35 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Type | Clincher |
| Weight | 890 |
| Weight (oz) | 31 |















