Schwalbe Albert Tire E50
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 67 |
| Color | Black |
| Weight | 1110g, 1180, 1245, 1265g, 1330, 1350g |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 63 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Diameter | 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.50, 29 x 2.50 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Model | Albert |
| Size | 27.5", 29" |
| Width | 2.5", 2.6" |
| Casing | Gravity Pro Radial, Trail Pro Radial |
| Compound | Addix Soft, Addix Ultra Soft |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| E | Bike-E50 |
| E Rating | E50 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Schwalbe Albert Tire E50
Schwalbe Albert Tire E50
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 67 |
| Color | Black |
| Weight | 1110g, 1180, 1245, 1265g, 1330, 1350g |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 63 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Diameter | 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.50, 29 x 2.50 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Model | Albert |
| Size | 27.5", 29" |
| Width | 2.5", 2.6" |
| Casing | Gravity Pro Radial, Trail Pro Radial |
| Compound | Addix Soft, Addix Ultra Soft |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| E | Bike-E50 |
| E Rating | E50 |
Original: $102.00
-65%$102.00
$35.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 67 |
| Color | Black |
| Weight | 1110g, 1180, 1245, 1265g, 1330, 1350g |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 63 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Diameter | 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.50, 29 x 2.50 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Model | Albert |
| Size | 27.5", 29" |
| Width | 2.5", 2.6" |
| Casing | Gravity Pro Radial, Trail Pro Radial |
| Compound | Addix Soft, Addix Ultra Soft |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| E | Bike-E50 |
| E Rating | E50 |















