Maxxis Snyper Tire - 24 x 2 Clincher Folding Black Dual SilkShield
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 65 |
| TPI | 60 |
| Weight | 600 |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Intended Use | BMX |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 24" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 24 x 2 |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Width (mm) | 51 |
| ISO Diameter | 507 / 24" BMX |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Snyper Tire - 24 x 2 Clincher Folding Black Dual SilkShield
Maxxis Snyper Tire - 24 x 2 Clincher Folding Black Dual SilkShield
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 65 |
| TPI | 60 |
| Weight | 600 |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Intended Use | BMX |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 24" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 24 x 2 |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Width (mm) | 51 |
| ISO Diameter | 507 / 24" BMX |
Original: $38.00
-65%$38.00
$13.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 65 |
| TPI | 60 |
| Weight | 600 |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Intended Use | BMX |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 24" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 24 x 2 |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Width (mm) | 51 |
| ISO Diameter | 507 / 24" BMX |















