Maxxis Rekon Tire - 29 x 2.8 Tubeless Folding Black Dual EXO
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 40 |
| TPI | 60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.8 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 71 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Rekon Tire - 29 x 2.8 Tubeless Folding Black Dual EXO
Maxxis Rekon Tire - 29 x 2.8 Tubeless Folding Black Dual EXO
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 40 |
| TPI | 60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.8 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 71 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 40 |
| TPI | 60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.8 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 71 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |















