Maxxis Rekon Tire - 29 x 2.6 Tubeless Folding Black 3C MaxxTerra EXO+
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 66 |
| Labeled Size | 29 x 2.6 |
| PSI | 40 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 890 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Rekon Tire - 29 x 2.6 Tubeless Folding Black 3C MaxxTerra EXO+
Maxxis Rekon Tire - 29 x 2.6 Tubeless Folding Black 3C MaxxTerra EXO+
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 66 |
| Labeled Size | 29 x 2.6 |
| PSI | 40 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 890 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 66 |
| Labeled Size | 29 x 2.6 |
| PSI | 40 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 890 |















