Maxxis Rekon Plus Tire - 27.5 x 2.8 Tubeless Folding BLK 3C Maxx Terra EXO+
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 71 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.8 |
| PSI | 35 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 947 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Rekon Plus Tire - 27.5 x 2.8 Tubeless Folding BLK 3C Maxx Terra EXO+
Maxxis Rekon Plus Tire - 27.5 x 2.8 Tubeless Folding BLK 3C Maxx Terra EXO+
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 71 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.8 |
| PSI | 35 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 947 |
Original: $105.00
-65%$105.00
$36.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 71 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.8 |
| PSI | 35 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 947 |















