Maxxis Rekon Plus Tire - 27.5 x 2.8 Tubeless Folding Black Dual EXO
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 35 |
| TPI | 60 |
| Weight | 898 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.8 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 71 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Rekon Plus Tire - 27.5 x 2.8 Tubeless Folding Black Dual EXO
Maxxis Rekon Plus Tire - 27.5 x 2.8 Tubeless Folding Black Dual EXO
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 35 |
| TPI | 60 |
| Weight | 898 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.8 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 71 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
Original: $74.00
-65%$74.00
$25.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 35 |
| TPI | 60 |
| Weight | 898 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.8 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 71 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |















