Maxxis Reaver Tire
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 120 |
| Color | Black, Black/Tan, Tan |
| Weight | 430, 495, 509, 540 |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 40, 45 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| keyword search | performance gravel |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 40, 700 x 45 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Maxxis Reaver Tire
Maxxis Reaver Tire
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 120 |
| Color | Black, Black/Tan, Tan |
| Weight | 430, 495, 509, 540 |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 40, 45 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| keyword search | performance gravel |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 40, 700 x 45 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
Original: $54.00
-65%$54.00
$18.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 120 |
| Color | Black, Black/Tan, Tan |
| Weight | 430, 495, 509, 540 |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 40, 45 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| keyword search | performance gravel |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 40, 700 x 45 |
| Tire Type | Tubeless Ready |















