Maxxis Re-Fuse Tire - 700 x 40 Tubeless Folding Black Dual MaxxShield
- TECH SPECS
| Color | Black |
| TPI | 60 |
| Weight | 527 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 40 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 60 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Re-Fuse Tire - 700 x 40 Tubeless Folding Black Dual MaxxShield
Maxxis Re-Fuse Tire - 700 x 40 Tubeless Folding Black Dual MaxxShield
- TECH SPECS
| Color | Black |
| TPI | 60 |
| Weight | 527 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 40 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 60 |
Original: $65.00
-65%$65.00
$22.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| TPI | 60 |
| Weight | 527 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 40 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 60 |















