Maxxis Re-Fuse Tire - 27.5 x 2 Tubeless Folding Black Dual MaxxShield
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 51 |
| Labeled Size | 27.5 x 2 |
| PSI | 60 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 610 |
| keyword search | Quantity Break |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Re-Fuse Tire - 27.5 x 2 Tubeless Folding Black Dual MaxxShield
Maxxis Re-Fuse Tire - 27.5 x 2 Tubeless Folding Black Dual MaxxShield
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 51 |
| Labeled Size | 27.5 x 2 |
| PSI | 60 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 610 |
| keyword search | Quantity Break |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 51 |
| Labeled Size | 27.5 x 2 |
| PSI | 60 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 610 |
| keyword search | Quantity Break |















