Maxxis Rambler Tire - 700 x 50 Tubeless Folding Black Dual EXO
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 60 |
| TPI | 120 |
| Weight | 495 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 50 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 50 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Rambler Tire - 700 x 50 Tubeless Folding Black Dual EXO
Maxxis Rambler Tire - 700 x 50 Tubeless Folding Black Dual EXO
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 60 |
| TPI | 120 |
| Weight | 495 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 50 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 50 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
Original: $65.00
-65%$65.00
$22.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 60 |
| TPI | 120 |
| Weight | 495 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 50 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 50 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |















