Maxxis Minion DHR II Tire - 29 x 2.4 Tubeless Wire BLK BikePark DH Wide Trail
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 61 |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Minion DHR II Tire - 29 x 2.4 Tubeless Wire BLK BikePark DH Wide Trail
Maxxis Minion DHR II Tire - 29 x 2.4 Tubeless Wire BLK BikePark DH Wide Trail
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 61 |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Original: $75.00
-65%$75.00
$26.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 61 |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |















