Maxxis Minion DHR II Tire - 29 x 2.3 Tubeless Folding Black 3C MaxxTerra DD
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 60 |
| TPI | 120 |
| Weight | 1067 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.3 |
| ISO Width (mm) | 58 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Minion DHR II Tire - 29 x 2.3 Tubeless Folding Black 3C MaxxTerra DD
Maxxis Minion DHR II Tire - 29 x 2.3 Tubeless Folding Black 3C MaxxTerra DD
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 60 |
| TPI | 120 |
| Weight | 1067 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.3 |
| ISO Width (mm) | 58 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
Original: $105.00
-65%$105.00
$36.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 60 |
| TPI | 120 |
| Weight | 1067 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.3 |
| ISO Width (mm) | 58 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |















