Maxxis Minion DHR II Tire - 26 x 2.3 Tubeless Folding Black Dual EXO
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 60 |
| Weight | 800 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 58 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 2.3 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 60 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Minion DHR II Tire - 26 x 2.3 Tubeless Folding Black Dual EXO
Maxxis Minion DHR II Tire - 26 x 2.3 Tubeless Folding Black Dual EXO
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 60 |
| Weight | 800 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 58 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 2.3 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 60 |
Original: $64.00
-65%$64.00
$22.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 60 |
| Weight | 800 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 58 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 2.3 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 60 |















