Maxxis Minion DHF Tire - 29 x 2.5 Tubeless Folding BLK/Dark Tan Dual EXO Wide Trail
- TECH SPECS
| Color | Black/Dark Tan |
| Defined Color | Tan |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 64 |
| Labeled Size | 29 x 2.5 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1015 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Minion DHF Tire - 29 x 2.5 Tubeless Folding BLK/Dark Tan Dual EXO Wide Trail
Maxxis Minion DHF Tire - 29 x 2.5 Tubeless Folding BLK/Dark Tan Dual EXO Wide Trail
- TECH SPECS
| Color | Black/Dark Tan |
| Defined Color | Tan |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 64 |
| Labeled Size | 29 x 2.5 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1015 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black/Dark Tan |
| Defined Color | Tan |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 64 |
| Labeled Size | 29 x 2.5 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1015 |















