Maxxis Minion DHF Tire - 24 x 2.4 Tubeless Folding Black 3C Maxx Terra EXO
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 507 / 24" BMX |
| ISO Width (mm) | 61 |
| Labeled Size | 24 x 2.4 |
| PSI | 60 |
| TPI | 120 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 24" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 764 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Minion DHF Tire - 24 x 2.4 Tubeless Folding Black 3C Maxx Terra EXO
Maxxis Minion DHF Tire - 24 x 2.4 Tubeless Folding Black 3C Maxx Terra EXO
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 507 / 24" BMX |
| ISO Width (mm) | 61 |
| Labeled Size | 24 x 2.4 |
| PSI | 60 |
| TPI | 120 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 24" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 764 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 507 / 24" BMX |
| ISO Width (mm) | 61 |
| Labeled Size | 24 x 2.4 |
| PSI | 60 |
| TPI | 120 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 24" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 764 |















