🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Maxxis Maxx Daddy Tire - 20 x 2 Clincher Wire Black Single
Maxxis Maxx Daddy Tire - 20 x 2 Clincher Wire Black Single. The Maxxdaddy provides excellent traction on the BMX track trails and dirt jumps.Staggered tightly spaced center knobs roll fast over varied terrain
Dual channel shoulder lugs provide cornering traction
Intended use: dirt
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 40 |
| TPI | 60 |
| Weight | 514 |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Intended Use | BMX |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 20 x 2 |
| ISO Width (mm) | 50 |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Maxx Daddy Tire - 20 x 2 Clincher Wire Black Single
Maxxis Maxx Daddy Tire - 20 x 2 Clincher Wire Black Single
Maxxis Maxx Daddy Tire - 20 x 2 Clincher Wire Black Single. The Maxxdaddy provides excellent traction on the BMX track trails and dirt jumps.Staggered tightly spaced center knobs roll fast over varied terrain
Dual channel shoulder lugs provide cornering traction
Intended use: dirt
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 40 |
| TPI | 60 |
| Weight | 514 |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Intended Use | BMX |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 20 x 2 |
| ISO Width (mm) | 50 |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
$11.55
Original: $33.00
-65%Maxxis Maxx Daddy Tire - 20 x 2 Clincher Wire Black Single—
$33.00
$11.55Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Maxxis Maxx Daddy Tire - 20 x 2 Clincher Wire Black Single. The Maxxdaddy provides excellent traction on the BMX track trails and dirt jumps.Staggered tightly spaced center knobs roll fast over varied terrain
Dual channel shoulder lugs provide cornering traction
Intended use: dirt
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 40 |
| TPI | 60 |
| Weight | 514 |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Intended Use | BMX |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 20 x 2 |
| ISO Width (mm) | 50 |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |















