Maxxis Ikon Tire 29x2.60 Folding Tubeless Ready 3C Maxx Terra EXO Wide Trail 120TPI Black
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 40 |
| TPI | 120 |
| Weight | 803 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.6 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Ikon Tire 29x2.60 Folding Tubeless Ready 3C Maxx Terra EXO Wide Trail 120TPI Black
Maxxis Ikon Tire 29x2.60 Folding Tubeless Ready 3C Maxx Terra EXO Wide Trail 120TPI Black
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 40 |
| TPI | 120 |
| Weight | 803 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.6 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
Original: $94.00
-65%$94.00
$32.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 40 |
| TPI | 120 |
| Weight | 803 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.6 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |















