Maxxis Ikon Tire - 29 x 2.20 Tubeless Folding BLK/Dark Tan 3C MaxxSpeed EXO
- TECH SPECS
| Color | Black/Dark Tan |
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 60 |
| Defined Color | Tan |
| ISO Width (mm) | 56 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| keyword search | Quantity Break |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.2 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Ikon Tire - 29 x 2.20 Tubeless Folding BLK/Dark Tan 3C MaxxSpeed EXO
Maxxis Ikon Tire - 29 x 2.20 Tubeless Folding BLK/Dark Tan 3C MaxxSpeed EXO
- TECH SPECS
| Color | Black/Dark Tan |
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 60 |
| Defined Color | Tan |
| ISO Width (mm) | 56 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| keyword search | Quantity Break |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.2 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Original: $87.00
-65%$87.00
$30.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black/Dark Tan |
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 60 |
| Defined Color | Tan |
| ISO Width (mm) | 56 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| keyword search | Quantity Break |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.2 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |















