Maxxis Hookworm Tire - 26 x 2.5 Clincher Wire Black Single
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| ISO Width (mm) | 64 |
| Labeled Size | 26 x 2.5 |
| PSI | 65 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Type | Clincher |
| Weight | 1125 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Hookworm Tire - 26 x 2.5 Clincher Wire Black Single
Maxxis Hookworm Tire - 26 x 2.5 Clincher Wire Black Single
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| ISO Width (mm) | 64 |
| Labeled Size | 26 x 2.5 |
| PSI | 65 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Type | Clincher |
| Weight | 1125 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| ISO Width (mm) | 64 |
| Labeled Size | 26 x 2.5 |
| PSI | 65 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Type | Clincher |
| Weight | 1125 |















