Maxxis Holy Roller Tire - 20 x 1.95 Clincher Wire Black Single
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 60 |
| Weight | 495 |
| TPI | 60 |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Intended Use | BMX |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 20 x 1.95 |
| ISO Width (mm) | 50 |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Holy Roller Tire - 20 x 1.95 Clincher Wire Black Single
Maxxis Holy Roller Tire - 20 x 1.95 Clincher Wire Black Single
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 60 |
| Weight | 495 |
| TPI | 60 |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Intended Use | BMX |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 20 x 1.95 |
| ISO Width (mm) | 50 |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
Original: $27.00
-65%$27.00
$9.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 60 |
| Weight | 495 |
| TPI | 60 |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Intended Use | BMX |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 20 x 1.95 |
| ISO Width (mm) | 50 |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |















