Maxxis High Roller II Tire - 27.5 x 2.5 Tubeless Folding BLK 3C Maxx Terra EXO Wide Trail
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 64 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.5 |
| PSI | 50 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 924 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis High Roller II Tire - 27.5 x 2.5 Tubeless Folding BLK 3C Maxx Terra EXO Wide Trail
Maxxis High Roller II Tire - 27.5 x 2.5 Tubeless Folding BLK 3C Maxx Terra EXO Wide Trail
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 64 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.5 |
| PSI | 50 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 924 |
Original: $79.00
-65%$79.00
$27.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 64 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.5 |
| PSI | 50 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 924 |















