Maxxis High Road Tire - 700 x 25 Tubeless Folding BLK HYPR K2 Protection ONE70
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 25 |
| Labeled Size | 700 x 25 |
| TPI | 170 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis High Road Tire - 700 x 25 Tubeless Folding BLK HYPR K2 Protection ONE70
Maxxis High Road Tire - 700 x 25 Tubeless Folding BLK HYPR K2 Protection ONE70
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 25 |
| Labeled Size | 700 x 25 |
| TPI | 170 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 25 |
| Labeled Size | 700 x 25 |
| TPI | 170 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |















