Maxxis High Road SL Tire
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 170 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 23, 25, 28 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 23, 700 x 25, 700 x 28 |
| Tire Type | Clincher, Tubeless Ready Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis High Road SL Tire
Maxxis High Road SL Tire
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 170 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 23, 25, 28 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 23, 700 x 25, 700 x 28 |
| Tire Type | Clincher, Tubeless Ready Clincher |
Original: $76.00
-65%$76.00
$26.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 170 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 23, 25, 28 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 23, 700 x 25, 700 x 28 |
| Tire Type | Clincher, Tubeless Ready Clincher |















