Maxxis Forekaster Tire 29x2.6" 3CT/EXO/TR
- TECH SPECS
| model | Forekaster EXO |
| size | 29" |
| width | 2.6" |
| compound | 3C MaxxTerra |
| bead | folding |
| type | tubeless |
| color | black |
| weight | 1035g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Forekaster Tire 29x2.6" 3CT/EXO/TR
Maxxis Forekaster Tire 29x2.6" 3CT/EXO/TR
- TECH SPECS
| model | Forekaster EXO |
| size | 29" |
| width | 2.6" |
| compound | 3C MaxxTerra |
| bead | folding |
| type | tubeless |
| color | black |
| weight | 1035g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| model | Forekaster EXO |
| size | 29" |
| width | 2.6" |
| compound | 3C MaxxTerra |
| bead | folding |
| type | tubeless |
| color | black |
| weight | 1035g |















