Maxxis Forekaster Tire 27.5x2.4" 3CT/EXO+/TR/WT E50
- TECH SPECS
| model | Forekaster EXO+ WT E50 |
| size | 27.5" |
| width | 2.4" |
| compound | 3C MaxxTerra |
| bead | folding |
| type | tubeless |
| color | black |
| weight | 911g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Forekaster Tire 27.5x2.4" 3CT/EXO+/TR/WT E50
Maxxis Forekaster Tire 27.5x2.4" 3CT/EXO+/TR/WT E50
- TECH SPECS
| model | Forekaster EXO+ WT E50 |
| size | 27.5" |
| width | 2.4" |
| compound | 3C MaxxTerra |
| bead | folding |
| type | tubeless |
| color | black |
| weight | 911g |
Original: $94.00
-65%$94.00
$32.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| model | Forekaster EXO+ WT E50 |
| size | 27.5" |
| width | 2.4" |
| compound | 3C MaxxTerra |
| bead | folding |
| type | tubeless |
| color | black |
| weight | 911g |















