Maxxis Forekaster Tire - 27.5 x 2.4 Tubeless Folding BLK 3CT EXO+ Wide Trail
- TECH SPECS
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 60 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.4 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Maxxis Forekaster Tire - 27.5 x 2.4 Tubeless Folding BLK 3CT EXO+ Wide Trail
Maxxis Forekaster Tire - 27.5 x 2.4 Tubeless Folding BLK 3CT EXO+ Wide Trail
- TECH SPECS
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 60 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.4 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 60 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.4 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |















