Maxxis DTH Tire - 26 x 2.15 Clincher Folding Black/Dark Tan EXO
- TECH SPECS
| Color | Black/Dark Tan |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| ISO Width (mm) | 54 |
| Labeled Size | 26 x 2.15 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis DTH Tire - 26 x 2.15 Clincher Folding Black/Dark Tan EXO
Maxxis DTH Tire - 26 x 2.15 Clincher Folding Black/Dark Tan EXO
- TECH SPECS
| Color | Black/Dark Tan |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| ISO Width (mm) | 54 |
| Labeled Size | 26 x 2.15 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black/Dark Tan |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| ISO Width (mm) | 54 |
| Labeled Size | 26 x 2.15 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Clincher |















