Maxxis DTH Tire 20 x 2.2 Clincher Folding Black EXO
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| ISO Width (mm) | 56 |
| Labeled Size | 20 x 2.2 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Type | Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis DTH Tire 20 x 2.2 Clincher Folding Black EXO
Maxxis DTH Tire 20 x 2.2 Clincher Folding Black EXO
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| ISO Width (mm) | 56 |
| Labeled Size | 20 x 2.2 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Type | Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| ISO Width (mm) | 56 |
| Labeled Size | 20 x 2.2 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Type | Clincher |















