Maxxis DTH Tire - 20 x 1.75 Clincher Wire Black EXO
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| ISO Width (mm) | 44 |
| Labeled Size | 20 x 1.75 |
| PSI | 65 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Type | Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis DTH Tire - 20 x 1.75 Clincher Wire Black EXO
Maxxis DTH Tire - 20 x 1.75 Clincher Wire Black EXO
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| ISO Width (mm) | 44 |
| Labeled Size | 20 x 1.75 |
| PSI | 65 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Type | Clincher |
Original: $45.00
-65%$45.00
$15.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| ISO Width (mm) | 44 |
| Labeled Size | 20 x 1.75 |
| PSI | 65 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Type | Clincher |















