Maxxis Dissector Tire - 29 x 2.6 Tubeless Folding BLK 3C Maxx Terra EXO+ Wide Trail
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| TPI | 60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.6 |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Dissector Tire - 29 x 2.6 Tubeless Folding BLK 3C Maxx Terra EXO+ Wide Trail
Maxxis Dissector Tire - 29 x 2.6 Tubeless Folding BLK 3C Maxx Terra EXO+ Wide Trail
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| TPI | 60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.6 |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
Original: $99.00
-65%$99.00
$34.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| TPI | 60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.6 |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |















